Zmniejszenie liczby długich przestojów wózków autonomicznych

Case study rozwiązania Indoorway na podstawie wdrożenia u producenta wyrobów FMCG.

Dzięki danym od Indoorway Klient poprawił

48%
zmniejszenie liczby długich postojów wózków autonomicznych
8 tygodni
czas od rozpoczęcia pomiarów do pierwszych rezultatów

O kliencie

Międzynarodowy producent wyrobów z segmentu FMCG o zasięgu globalnym. Swoje produkty dostarcza na 130 rynki w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji. Firma zatrudnia ponad 48 000 pracowników rozlokowanych w różnych oddziałach, natomiast w Polsce w nowoczesnych fabrykach koło Łodzi pracuje przeszło 2 000 pracowników.

Opis problemu

Klient zauważył poważny problem w pracy wózków autonomicznych, które nie dostarczały systematycznie surowców na produkcję. Wózki potrafiły zawieszać się na długi czas, blokując przejazdy na trasach komunikacyjnych. Jeden wózek potrafił zablokować pracę trzech kolejnych, co znacząco obniżało efektywność produkcji i ilość wyprodukowanego wyrobu gotowego. Manualny monitoring był utrudniony, ponieważ obszar wymagający monitoringu wynosił około 22 000 m2. Potrzebne więc było rozwiązanie, które niezwłocznie i automatycznie powiadomi zespół utrzymania ruchu o nieplanowanych postojach.

Wdrożenie systemu Indoorway

  • Zainstalowaliśmy urządzenia pomiarowe na powierzchni 22 000 m2 w obszarach magazynu i produkcji. Na każdym wózku zainstalowaliśmy lokalizator, który w czasie rzeczywistym rejestruje jego lokalizację i czas spędzony w określonych strefach.
  • Klient ma dostęp do danych na żywo, może monitorować ruch każdego wózka z osobna i odtwarzać ruch w wybranym okresie i na wybranym obszarze. Szczegółowe informacje o natężeniu ruchu są dostępne w postaci diagramów spaghetti i map ciepła.
  • Dla klienta kluczowym elementem systemu Indoorway jest system automatycznych powiadomień SMS dla Działu Utrzymania Ruchu. W zależności od czasu postoju wózka (6, 15, 30 min) notyfikacja z informacją o miejscu postoju wózka trafia do odpowiedniego pracownika magazynu lub kierownika całej zmiany. Pracownik może więc od razu zareagować resetując wózek i przywracając go do pracy.

Dzięki analizie map ciepła i diagramów spaghetti zidentyfikowaliśmy obszary o dużym natężeniu ruchu wózków.

Wprowadzone rozwiązania i efekty

Dane z systemu Indoorway nie tylko pozwoliły dokładnie zidentyfikować problem i wprowadzić usprawnienia, ale również wdrożyć kompleksowe zmiany poprawiając kompetencje pracowników magazynu i produkcji.

Główne działania obejmowały:
  • Szkolenia dla załogi fabryki, aby doszkolić z resetowania wózków. Dzięki temu praktycznie każdy pracownik magazynu mógł przywrócić wózek do pracy, a nie tylko nieliczne osoby.
  • Został stworzony system powiadomień o nieplanowanych postojach wózków autonomicznych, który monitorował bardzo duży obszar ruchu wózków, dzięki czemu pracownicy utrzymania ruchu reagowali błyskawicznie na otrzymywane alerty.
  • Zaimplementowane zmiany przyczyniły się do ograniczenia liczby długich postojów o 48% już w drugim miesiącu działania, co wpłynęło na dostarczanie surowców na czas na linię produkcyjną.
  • Pierwsze efekty były widoczne już po 8 tygodniach od wdrożenia systemu a system monitorował na bieżąco czy wprowadzone korzyści utrzymują się w czasie i jak na nie wpływają nowo wprowadzane zmiany w procesie produkcji.

Sprawdź jak taki projekt może wyglądać w Twojej firmie

Zamów darmową rozmowę z ekspertem od optymalizacji procesów. Sprawdzimy, gdzie leży problem i zaproponujemy rozwiązanie.
Zamów rozmowę telefoniczną